Podpis elektroniczny może być używany przy wysyłaniu deklaracji do urzędu, podczas używania np. Comarch ERP Optima, bądź gdy chcemy podpisać jakiś bardzo ważny dokument którego nie możemy wysłać pocztą standardową lub dostarczyć osobiście.
Aby móc zacząć korzystać z naszego podpisu kwalifikowanego na serwerze zdalnym, należy wykonać kilka kroków.
Najpierw na komputerze lokalnym do którego wpięty będzie podpis, musimy zainstalować sterowniki do czytnika podpisu. Jeżeli korzystamy z systemu Windows 10, w większości przypadków wystarczy przejść w ustawieniach do zakładki Windows Update i wyszukać sterowniki opcjonalne. Natomiast jeżeli taka opcja nie działa, należy przejść do strony producenta i stamtąd je pobrać i zainstalować.
Jeżeli sterowniki są już zainstalowane, możemy połączyć się z serwerem na którym wykorzystywany będzie podpis przez Pulpit zdalny, pamiętając żeby podczas łączenia uruchomić udostępnianie kart inteligentnych. Aby tego dokonać, musimy przejść do zakładki Zasoby lokalne i w niej zaznaczyć opcję Karty inteligentne lub funkcja Windows Hello dla firm
Po połączeniu z naszym serwerem, instalujemy na nim programy do obsługi podpisu kwalifikowanego oraz sterowniki, takie jak na komputerze lokalnym. Należy pamiętać że każdy producent posiada swoje własne oprogramowanie które można pobrać z jego strony internetowej.
W naszym przykładzie zostanie pokazana metoda podpisywania z użyciem programów Szafir oraz CryptoCard Suite.
Żeby podpisać dokument, uruchamiamy program Szafir i wybieramy opcję Podpisz
Następnie wybieramy dokument który chcemy podpisać
Po wybraniu, przechodzimy do procesu podpisywania, gdzie możemy przejrzeć dokument który wybraliśmy.
Po przejrzeniu klikamy OK i na następnej stronie klikamy Podpisz
Teraz należy wprowadzić PIN podpisu i zatwierdzić przyciskiem OK
Klikamy OK, i po zakończeniu podpisywania, nasz plik posiada naszą sygnaturę. Należy pamiętać, że podpis elektroniczny jest równoznaczny z podpisem własnoręcznym.