Wiele osób samemu próbuje wymienić w komputerze lub laptopie stary dysk HDD na szybki nośnik półprzewodnikowy SSD. Do pełnego wykorzystania mocy dysku SSD po migracji systemu na ten nowy dysk należy w biosie ustawić go w tryb AHCI. Jednak taka zmiana bez wcześniejszego przygotowania zakończy się tzw bluescreenem, czyli błędnym odczytem sektora rozruchowego.
Zmiana trybu dysku SSD na AHCI
Wiemy, że dyski SSD w trybie AHCI mają bardzo duży skok wydajności odczytu i zapisu, więc taka zmiana jest konieczna. Zatem krok po kroku powiem wam jak jej dokonać, aby komputer po restarcie wstał na przykładzie najpopularniejszego obecnie systemu Windows 10.
Uruchamiamy konsolę CMD z uprawnieniami administratora i wpisujemy polecenie:
bcdedit /set safeboot minimal
Pewnie każdy wie, że klikając PPM na ikonie CMD mamy dostęp do opcji „Run as Administartor \ Uruchom jako Administrator”, warto jednak poznać sprytną sztuczkę:
Wpisując CMD w polu „Uruchom” zamiast „Enter”, klikamy kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Enter.
Konsola uruchomi się na prawach Administratora.
Restartujemy komputer wchodzimy do biosu i dokonujemy zmiany trybu pracy dysku na AHCI.
Zapisujemy naszą zmianę i wychodzimy z biosu. Komputer powinien uruchomić się z dyskiem w trybie AHCI. Ponownie uruchamiamy konsolę CMD w trybie administratora aby wyłączyć bezpieczny rozruch wpisując polecenie:
bcdedit /deletevalue safeboot
Robimy kolejny restart komputera i gotowe. Mamy dysku uruchomiony w trybie AHCI. Czasem może być tak, że komputer się jednak nie uruchomi, wtedy należy w biosie powrócić do ustawienia dysku w poprzedni tryb, czyli IDE lub RAID i uruchomić komputer ze starymi ustawieniami. Jest też druga metoda, trochę bardziej skomplikowana, ale działa.
Dajcie znać w komentarzach czy udało się wam przełączyć dysk w tryb AHCI, czy potrzebujecie wsparcia.
Jedna odpowiedź
Good post. I absolutely love this site. Continue the good work! https://Bandur-Art.Blogspot.com/2024/08/the-ultimate-guide-to-no-mans-sky-mods.html